Diagnostyka samochodowa

Posted by

Od kiedy udało mi sie kupić OP-COM z Chin za 15$ zacząłem zgłębiać tematy diagnostyki samochodowej. Początkowo wszystkie urządzenia diagnostyczne byly dla mnie poza zasięgiem ze względu na cenę. Kilka tysięcy złotych za dostęp do błędów i danych z czujników to lekka przesada.

Do monitorowania danych użyłem starego netbooka jeszcze z windows xp, który w zupełności wystarczy. Teraz wystarczyło już zaznajomić się z obsługą programu i można było dowiedzieć się sporo informacji. Na dodatek dało sie sterować elektrycznymi funkcjami auta, jak opuszczanie i zamykanie szyb, włączanie klimatyzacji, zabawy kontrolkami i licznikami oraz wiele innych. Im nowszy model auta tym wiecej funkcji.

No dobra, mam podgląd na dane z czujników, ale co dalej z tym? OP-COM oferuje monitoring pomiarów i zapis do pliku CSV (i wiele innych). Ja wybrałem CSV dlatego, że najłatwiej będzie mi to zaimportować do bazy danych. Uprzednio przygotowałem sobie tabele z odpowiednimi polami, w takiej kolejności jak zostają nagrywane dane do pliku. Potem trzeba zaimportować dane z pomiaru. Pokazane zostało to na filmiku poniżej:

Kiedy mamy wszystkie dane już zaimportowane nie pozostaje nic innego jak brać się za ich analizowanie. Konkretne przykłady analizy i wnioski będę przedstawiał w kolejnych wpisach.

Pytania do wyjaśnienia:

  1. Gdzie szukać jakie powinny być poprawne dane z czujników?
  2. Jakie są metodyki i sposoby na analizowanie danych, relacje miedzy pomiarami?

Źródła i linki:

Struktura tabeli bazodanowej

Youtube

print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *