Głośnik Bluetooth #projekt

Posted by

Ostatnio w modzie są głośniki Bluetooth. Nie dziwię się, taki głośnik jest mega wygodny. Można go zabrać wszędzie ze sobą, bo gabaryty nie są spore. Ładuje się go ładowarka do telefonu, a to że jest bezprzewodowy, a jakość dźwięku jest na dobrym poziomie, stawia go jako alternatywę dla głośników przewodowych.

Czy to pójdę na trening na drążki, albo porobić coś przy samochodzie, pojadę na wycieczkę jakąś, to zawsze myślę, że przydał by mi się taki głośnik. Ceny do najtańszych nie należą, a że elementy z których można go wykonać, są dostępne od ręki i za grosze.

Przygotowanie

Ogólnie taki głośnik to połączenie kilku modułów w jedną całość:

  • Głośniki [0zł, ze starego radia]
  • Wzmacniacz audio [3zł]
  • Ogniwa 18650 [0zł, z baterii laptopowej]
  • Ładowarka do akumulatorów [1zł]
  • Przetwornica Step-up na 5v do wzmacniacza [4zł]

Wszystkie elementy można kupić za $1 na ebay`u, albo wymontować z zepsutego sprzętu. Ogniwa z akumulatora laptopowego, a głośniki ze starego radia.

Prace

Wszystko łączymy jak na schemacie poniżej:

Montaż jest banalnie prosty. Przylutować kilka przewodów, zamknąć całość w pojemniku. Na zewnątrz wyprowadzić wyjście USB do ładowania oraz przełącznik ON/OFF. Na kilka elementów dla pewności nasunąłem termokurczki, aby nie doszło przypadkiem do zwarcia. Akumulatory przymocowałem śrubami do spodu obudowy aby nie latały na lewo i prawo podczas przenoszenia głośnika. Z reszty opcji zrezygnowałem. Regulacja głośności nie była mi potrzebna gdyż wole regulować ją w telefonie, migające LED`y tylko mnie denerwują, więc też postanowiłem je pominąć.

Projektowanie obudowy

Największym problemem w tym projekcie było zaprojektowanie obudowy 3D, aby całość prezentowała się dobrze i spełniała swoje zadanie. Gotowy projekt dostępny tutaj.

Obudowa składa się z dwóch części dla ułatwienia montażu elementów w środku. Całość potem trzeba skleić, polecam klej dwuskładnikowy. Natomiast głośniki przykleiłem klejem na gorąco. Aby całość równo skleić, owinąłem gumkami recepturkami i wypozycjonowałem oba elementy, a na koniec dla usztywnienia owinąłem trytytkami.

Całość prezentuje się tak:

Podsumowanie

  1. Całość wyszła super, działa dobrze, jakość dźwięku jest zadowalająca, a najbardziej cieszy mnie, że sam zaprojektowałem całą obudowę.
  2. Łączny koszt wyniósł niecałe 10zł

Plany na przyszłość:

  1. Po dłuższym użytkowaniu, zobaczyć jak długo trzyma bateria.
  2. Testy jakości dźwięku i głośności w porównaniu z innymi głośnikami.
  3. Dorobić jakieś osłony na głośniki, aby się nie uszkodziły.

Linki i źródła:

Thingiverse, Youtube

print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *