Jak działają zabezpieczenia sklepowe? #tutorial

Posted by

Zabezpieczenia sklepowe są oparte o technike RIFD (radio-frequency  identification), czyli identyfikacje za pomocą fal radiowych. Sklepy wykożystują najprostrzą jej wersję, bramki przy wejściach w postaci nadajnika oraz odbiornika wysyłają fale elektromagnetyczne o odpowiedniej częstotliwości (tabelka poniżej). Kiedy w zasięgu odbiornika znajdzie się układ, który działa na danej częstotliwości (w tym przypadku zabezpieczenie w postaci elektronicznej metki, lub plastiku zaczepianym do ubrań) to cewka wzbudzi się i odbierze przekazywaną energie, która następnie jest gromadzona w kondensatorze i wzbudzony zostaje mikrokontroler, który wysyła sygnał do odbiornika (najczęściej jest to numer identyfikacyjny).

Frequency Range
120-150 kHz max 0.5m
13.56 MHz 1-3 m
865-868 MHz (Europe) and 902-928 MHz (North America) 3-6 m
2.4 GHz and 5.8 GHz max 12 m

Jak można złamać te zabezpieczenie?

Jeśli jest to element plastikowy przyczepiony np do ubrania, to można w prosty sposób go zdjąć, przykładając do niego silny magnes i (bez użycia siły, delikatnie z wyczuciem) odczepić metalowy zaczep. Wszystko pokazane na filmiku poniżej:

W przypadku układów w postaci metek lub etykiet, wystarczyło by przerwać obwód rezonansowy, aby nie indukowała się w nim energia. Wiec można np żyletką zniszczyć cewkę, albo zakłócić czymś sygnał z nadajnika, aby cewka niezaindukowała energii:

  1. Owinięcie folią aluminiową. Sieć GSM, Wi-Fi oraz Bluetooth skutecznie wygłusza lub w dużej mierze osłabia, więc myślę, że z zabezpieczeniami w sklepie by sobie poradziła, szczególnie z tymi co mają częstotliwości pracy zbliżone do wyżej wymienionych. Niestety sklepy potrafią sobie z tym radzić. Często po wejściu do sklepu możemy zauważyć dwie sekcje bramek. Najpierw normalne RFID, kolejne natomiast reagują na aluminium (wywołują cichy alarm, który informuje ochroniarza) i mają „pomóc” w tym aby nikt nie wnosił folii aluminiowej do sklepu. Natomiast w praktyce wygląda to gorzej, ponieważ ochroniarze często ignorują sygnały z nich, gdyż bardzo często reagują na wszystko co aluminiowe ma człowiek przy sobie.
  2. Silny magnes neodymowy. Możemy za jego pomocą zniszczyć kondensator gromadzący energię w układzie mikrochipa?

Źródła i linki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/RFID

Jak otworzyć zabezpieczenie sklepowe

https://www.wykop.pl/link/1802464/jak-folia-aluminiowa-pomaga-okradac-sklepy/

print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *