Konfiguracja druku 3D #tutorial

Posted by

Od jakiegoś czasu posiadam drukarkę 3D. Zamówiłem ją w Chinach z racji tego, iż ceny były znacznie mniejsze niż w Polsce. Kupiłem Prusa i3 za ok 1000zł. Początkowo byłem sceptycznie do niej nastawiony bo ceny najtańszych drukarek w sklepach wynosiły ok 3k i więcej. Pooglądałem trochę na YT oraz poczytałem o tej konstrukcji i okazało się, że jest nawet dobra. Kiedy przyszła przesyłka, od razu zabrałem się za składanie. Po 3 dniach układania całości oraz konfiguracji i instalacji na komputerze odpowiedniego oprogramowania (wtedy jeszcze Cura). Zabrałem się za pierwszy wydruk. Byłem zaskoczony, jakość była zaskakująco dobra, a wszystkie ustawienia Cury był fabryczne. Od tego czasu mega zafascynowałem się drukiem 3D.

Ten artykuł będzie czymś w rodzaju spisu treści i planem rozwoju konfiguracji Slic3r`a pod różne potrzeby druku 3D.

Aktualnie korzystam z oprogramowania Repetier-Host oraz Slic3r Prusa Edition.

Konfiguracje Slic3r`a:

  1. Medium – druk optymalny, drukuje większość przedmiotów tą konfiguracją. Jakość jest dobra a druk w miarę szybki i zwinny. To ustawienie można traktować jako bazę wyjściową pod resztę konfiguracji.
  2. Fast – druk szybki, czyli jeśli potrzebujemy wydrukować coś szybko a jakość nie jest priorytetem.
  3. Very Fast – tutaj już jakością się w ogóle nie przejmowałem. Druk służy do drukowania prototypów, np jeśli chcemy sprawdzić czy wymiary na oko się zgadzają albo całość wygląda tak jak chcieliśmy.
  4. Quality – dokładne odwzorowanie wymiarów jak i bardzo dobra jakość wydruku.
  5. Solid – wydruk solidny, niekoniecznie zależy na ma wyglądzie co na solidności druku, wytrzymanie dużych naprężeń, nikła giętkość i sprężystość
  6. Support – najlepszy sposób na podpory, tak aby wydruk się udał

Wszystkie ustawienia będą w osobnych artykułach, gdyż nie wykonam ich wszystkich od razu. Drukuje na Prusa i3 Anet A8 i konfiguracje będą głownie pod tą drukarkę, ale sądzę, że do sporej większości innych również będą kompatybilne.

print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *