Konserwacja drukarki 3D #tutorial

Posted by

W tym artykule postaram się wam przedstawić jakie znaczeni ma utrzymywanie drukarki w dobrej kondycji i jakie przyczyny mogą powstawać o zaniedbywaniu niektórych czynności.

Elementy mechaniczne, silniki, prowadnice, przekładnie zębatkowe i etc.

  1. Chyba najważniejszą rzeczą jest czyszczenie wszystkich elementów mechanicznych z kurzu! Tego nie unikniemy, co jakiś czas to powinno być obowiązkowym zadaniem.
  2. Nasmarowanie, albo spryskanie elementów mechanicznych jakimś smarem. Nie polecam WD-40, najlepiej smar przeznaczony typowo do takich mechanizmów, np smar litowy. Ma to duże znaczenie kiedy prędkości drukowania są dość szybkie, bo zawsze ucierpi nam na tym wydruk. Przed nałożeniem smaru trzeba dokładnie zetrzeć wcześniejszą warstwę.
  3. Elementy plastikowe oraz pasy transmisyjne powinny być wykonane z dość wytrzymałego i nierozciągliwego, a zarazem elastycznego tworzywa (w założeniach idealnych, gdyż takiej perfekcji jak w przypadku pasa rozrządu w aucie, nie potrzebujemy), gdyż każda niespójność przy przenoszeniu kroków silnika na dystans pokonywany przez osie wpływa na złą jakość wydruku.

Ekstruder, filament

Często spotykaną usterką jest zatkana dysza ekstrudera. Zauważamy to gdy wydruk wychodzi w złej kondycji. Ścianki są zbyt cienkie, wydruk jest łamliwy lub po prostu urwany w połowie gdyż dysza nie wypuszcza filamentu. Bardzo często przyczyna jest kurz. Filament kupiony po taniości, słabych firm albo no-name, może zawierać zanieczyszczenia. Również wszystkie krzywizny na nim maja na to wpływ gdyż mogą”wciągać ze sobą brud do środka ekstrudera, który unosi się w powietrzu lub osiada przy krawędziach. Aby tego uniknąć warto:

  1. Filament kupujemy tylko u sprawdzonych dostawców z dobrymi i pewnymi opiniami, najlepiej gdybyśmy mieli możliwość zobaczenia gotowych wydruków wykonanych z tego filamentu. Lub kupić najpierw mała szpulę np 0,2kg dla testów.
  2. Dodatkowo polecam założyć na filament mały filtr, który powstrzyma spore ilości kurzu, albo nawet owinąć zwykłą chusteczkę i spiąć ją trytytkami. Zdziwili byście się ile brudy potrafi być na filamentach flagowych producentów! I wyobraźcie sobie że to wszystko przechodziło przez ekstruder oraz dyszę!

Heatbed i grzałka

  1. Proponuje wszystkie przewody zamienić na porządne miedziane, dość grube. Heatbed potrafi pobierać bardzo duże natężenie prądu, szczególnie w fazie nagrzewania, każdy nawet mały opór może już powodować problemy. Stół może się wolniej nagrzewać, albo w gorszym przypadku nagrzeją się przewody ci może spowodować stopienie gniazd na płycie głównej lub przy heatbed.

Czyszczenie

Kurz może stanowczo spowolnić nasza drukarkę a nawet doprowadzić do awarii. Podczas pracy drukarki cały kurz będzie się unosił, przez co może się dostać do miejsc w których być nie powinien.

  1. Raz na jakiś czas trzeba zetrzeć z drukarki cały kurz jaki osiada na elementach. Dodatkowo powierzchnię w okół niej też wypadało by przetrzeć, szczególnie pod nią, gdyż przy ruchach stołu (jeśli stół porusza się w płaszczyźnie poziomej) wywołuje on ruch powietrza co unosi kurz znajdujący się pod drukarką.
print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *