Naprawa skanera w drukarce #naprawa

Posted by

Niedawno dostałem za darmo zepsutą drukarkę laserową. Po włączeniu pojawiała się wiadomość w języku niemieckim, że jest problem ze skanerem i drukarka po chwili się wyłączała.  Niestety przez to, ze zepsuty był skaner, nie dało się drukować.

Diagnoza usterki

Po chwili inspekcji dało się zauważyć, że ułamany został element mocujący zębatkę, która porusza skanerem. Całość po prostu latała swobodnie pod szybą skanera.

Naprawa

Początkowo próbowałem złamany element przykleić klejem dwuskładnikowym, lecz nie zdało to egzaminu, po próbach dociskania, aby lepiej związał klej, tuleja się po prostu rozkruszyła. Musiałem wykombinować element zastępczy. Początkowo rozważałem wydrukowanie takowego, lecz po chwili szukania na biurku znalazłem element, który nadaje się idealnie, a dzięki swojemu kształtowi ułatwi przymocowanie. Znowu zacząłem od prób klejenia żywicą epoksydową. Niestety jak w poprzednim przypadku nic z tego nie wyszło, nawet po odczekaniu ponad 24h.

Niedawno bawiłem się w spawanie plastiku. Potrzebowałem naprawić wydruk 3D, który ułamał się, a był dość spory wiec drukowanie nowego elementu to kilkanaście godzin i sporo filamentu. Naprawa spawania plastiku polega na zgrzewaniu lutownica lub hot air krawędzi, które mają być złączone. Można używać dodatkowego spoiwa w postaci plastiku (najlepiej tego samego materiału), jeśli będzie trzeba wypełnić ubytki. Przykładowy filmik na YT. Osobiście polecam złączać elementy zwykłą kolbówką, materiał się nie odkształci od gorącego powietrza, a za to dobrze zwiąże ze sobą. Wyglądem nie ma co się przejmować, zawsze można potem wszystko wygładzić pilnikiem i pomalować farbą lub polakierować.

Wracając do naprawy to postanowiłem zespawać ze sobą te dwa elementy. Efekt widać na zdjęciach poniżej:

Podsumowanie

Całość może nie wygląda idealnie, ale z zewnątrz tego nie widać, a spełnia swoje zadanie.

Co do spawania plastiku, uważam, że jest to bardzo użyteczna umiejętność, gdyż bardzo często elementy z tworzyw sztucznych ulegają zniszczeniu. W takich przypadkach najczęściej decydujemy się na kupno nowego elementu, gdyż ten okazuje się bezużyteczny, a tak byśmy mogli szybko go naprawić i nie tracić pieniędzy. Oczywiście mówię tutaj o elementach gdzie wygląd, wytrzymałość i spora elastyczność mają mniejszy priorytet, np.: części mocujące, np. od kamerki sportowej ciężko byłoby tak naprawić, aby znowu się nie połamały.

print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *