Smartroom, czyli projekt na całe życie #smartroom

Posted by

O co z tym chodzi?

Projekt o nazwie Smartroom to nic innego jak inteligentny pokój. Moim marzeniem jest mieć pomieszczenie w którym będę mógł sterować przez internet, najlepiej przez telefon. Co jakiś czas będę brał się za kolejne części step-by-step.

Z czego będę korzystał?

Idea systemu polega na modułowości, każdy element może funkcjonować sam bez wpływu na resztę. Dlatego budowa nie będzie skomplikowana, koncentruje się na jednej części i gotowe. Jedynym problemem będzie standard do komunikacji między komponentowej. Planuje wykorzystać moduły Wi-Fi. Za jego pomocą będę sterował oraz odbierał dane z urządzeń.

Logiczna część będą zapewniały kontrolery z rodziny AVR: Atmega8 oraz Atmega16. Nie jestem pewien czy gdzieś dla ułatwienia pracy nie wykorzystam Arduino.

Do elementów mechanicznych wykorzystam umiejętności majsterkowania i znajomości maszyn prostych.

Dlaczego Atmega a nie arduino?

Arduino jest prostsze, popularne, jest wiele gotowych bibliotek i modułów. No ale co z tego? Arduino ma trochę wad. Brak obsługi przerwań, możliwości sterowania fusebitami i innymi ustawieniami. Dobra, ale najważniejsze dla mnie to istota rozwoju i nauki. Na Arduino bym kupował tylko gotowe moduły, pobierał napisane już biblioteki i łączył wszystko patrzeć na zrobione schematy. Wszystko fajnie, szybko mam całość zrobioną, ale wole samemu pomyśleć, no i bardzo lubię programować Atmeg`i. Wolę większe wyzwania. Może moja opinia wydawać się trochę paradoksalna, ponieważ w planach mam skonstruowanie modułów do Atmeg`i i używanie ich w identyczny sposób, ale najważniejsze dla mnie jest to iż robiąc je samemu mogę się sporo nauczyć.

Lista projektów do wykonania:

  1. Zamek do drzwi
  2. Automatyczne rolety
  3. Paski LED`owe
  4. Monitoring
  5. Domofon z kamerką
  6. Aplikacja WWW do zarządzania całym systemem

Czujniki

  1. Temperatury
  2. Wilgotności
  3. Światła
  4. Kontaktrony w oknach/drzwiach
print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *