Solid – aby wydruk 3D był wytrzymały #tutorial

Posted by

Ustawienie solidne dla wydruku nie jest proste wbrew pozorom. Jeśli zwiększenie wypełnienia do 100% nam wystarcza to ten poradnik nie jest potrzebny, natomiast jeśli potrzebujemy czegoś lepszego to wszystko jest tutaj. Bardzo duże znaczenie ma złączenie warstw ze sobą, im warstwy będą mocniej związane tym wydruk solidniejszy, dlatego w ostateczności jeśli podane tutaj ustawienia będą dalej zbyt słabe to można zwiększyć ilość wytłaczanego filamentu, albo domyślna szerokość wytłoczenia w sekcji zaawansowane.

Postarałem się aby podział był jak najbardziej zgodny z tym jaki jest w Slic3r oraz aby każde ustawienie zostało wyjaśnione i przetłumaczone. Opisy są tylko moją opinią i tym co wiem na ten temat. Na pewno w przyszłości pojawi się sporo aktualizacji, więc będę na bieżąco aktualizował wpis oraz plik konfiguracyjny. Nie przewiduje archiwizowania poprzednich wartości ustawień (chyba, że będzie robił to WordPress albo Google Drive). Tyle słowem wstępu, czas na konkrety (plik konfiguracyjny w źródłach):

Temperatury (temperature):

Extruder: (first layer) 205*C -> 200*C
Bed: (first layer) 65*C -> 60*C
Chłodzenie (cooling): 100% all time

Obwody i warstwy (layers and perimeters):

Wysokość warstwy (layer height): 0.3mm
Wysokość pierwszej warstwy (first layer height): 0.35mm
Obwody (perimeters): 3 (slic3r automatycznie powinien wykrywać skosy i odpowiednio zwiększać liczbę obwodów)
Solidne warstwy (solid layers): góra (top): 3; dół (bottom): 3
Dodatkowe obwody jesli potrzebne (extra perimeters if needed): true (ta linijka jest właśnie odpowiedzialna za dobrą jakość skosów, tzn jeśli wykryje skos to zwiększy odpowiednio ilość warstw zewnętrznych)
Avoid crossing perimeters: false (funkcja nieprzydatna w większości drukarek, spowalnia cięcie oraz wydruk)
Wykrywanie ciękich ścian (detect thin walls): true
? Detect bridging perimeters: true
Pozycja startowa warstwy (Seam position): Random (miejsce gdzie wytłaczarka zaczyna robić warstwę, wyjątkowo na Random, ponieważ uważam, że rozpoczynanie wydruku w tym samym miejscu może być jego słabym punktem)
Zewnętrzne obwody pierwsze (external perimeters first): false (ma to znaczenie jeśli jakieś otwory w środku wydruku muszą być dokładne)

Wypełnienie (infill):

Gęstość wypełnienia (fill density): 99% (nie 100% tylko dlatego, że Slic3r nie pozwala mi na drukowanie z pełnym wypełnieniem, więc ustawiłem największą możliwą wartość)
Wzór wypełnienia (fill pattern): rectilinear (jeśli jest ponad 50% polecam zmienić na rectilinear)
Top/bottom fill pattern: rectilinear
Combine infill every: 1 layers (kiedy bardzo zależy nam na szybkości to możemy zmienić ten parametr na większy, ale wydruk stracić na wytrzymałości)
Wypełnienie tylko tam gdzie potrzebne (only infill where needed): false (jeśli zależy nam na szybkości możemy zaznaczyć to pole, ale ja osobiście nie zauważyłem aby przyśpieszało wydruk)
Solidne wypełnienie co (solid infill every): 0 layers (jeśli zależy nam na wytrzymałości to możemy ustawić tutaj jakąś większą wartość)
Wypełnienie przed obwodami (infil before perimeters): false
Kąt wypełnienia (fill angle): 45* (uważam, że jest to najlepszy kąt pod względem wytrzymałości)
Obszar progowy solidnego wypełnienia (solid infill threshold area): 70mm2 (jeśli pole warstwy jest mniejsze niż ustawiona wartość to wypełnienie jest ustawiane na solidne. Do druku szybkiego można zmniejszyć tą wartość)
? Gdy obrzeża się krzyżują stosuj tylko retrakcję (only retract when crossing perimeters): true
Wypełnienie przed obwodami (infill before perimeters): false
Obrysy (loops): 2
Dystans obrysów od obiektu (distance from object): 3mm (może mieć to znaczenie dla przyczepności do stołu, jeśli damy na 0mm to przyczepnosc bedize wieksza bo obrysy skleja się z wydrukiem, a z racji iz jest to tylko 1 warstwa łatwo będzie ją odczepić od wydruku)

Szybkość (speed):

Obwody (perimeters): 40mm/s
Małe obwody (small perimeters): 15mm/s
Zewnętrzne obwody (external perimeters): 50%
Wypełnienie (infill): 30mm/s (cóż, wypełnienie stanowi cały fundament wytrzymałości wydruku, więc nie może być w słabej kondycji, dlatego też z zyskiem dla jakości obniżyłem prędkość druku podczas wypełnienia)
Solidne wypełnienie (solid infill): 20mm/s
Górne solidne wypełnienie (top solid infill): 15mm/s
Szybkość pierwszej warstwy (first layer speed): 15mm/s
Max print speed: 80mm/s
Przemieszczanie, jak nie drukuje (travel): 130mm/s

Zaawansowane (advanced):

Domyślna szerokość wytłoczenia (default extrusion width): default
Pierwsza warstwa (first layer): 200%
Szerokość obwodu (perimeters): default
Zewnętrzne obwody (external perimeters): default
Szerokość linii wypełnienia (infill): default
Szerokość linii solidnego wypełnienia  (solid infill): default
Szerokość linii górnego solidnego wypełnienia (top solid infill): default (im wieksza wartość tym szerokość linii jest wieksza, im mniejsza wartosc tym wydruk jest gładszy. Ale powoduje to ustawienie odległości pomiedzy liniami wypełnienia na zero, tzn linie się stykają, a domyślnie są oddalone od siebie) Może wydłużyć czas wydruku! [Domyślnie jest prawdopodobnie 500%]
Nasunięcie się wypełnienia z obwodami na siebie (infill/perimeters overlap): 15%  (ważna wartość gdyż od niej zależy jakość połączenia wypełnienia z obwodami, czy będą dobrze związane czy słabo i będą odchodzić)

Źródła i linki:

Spis treściPlik konfiguracyjny do Slic3r

print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *