Stolik ścienny składany #projekt

Posted by

Ostatnio w moim pokoju zaczęło brakować mi miejsca gdzie mógł bym coś położyć, poukładać puzzle, zagrać w grę planszową, rozłożyć jedzenie i napoje jak wpadną goście, cokolwiek. Na stół stojący nie było za bardzo miejsca, nie dało by się przejść wtedy. Można było kupić stół składany lecz gdzie tu oryginalność? Wpadłem na pomysł stolika ściennego. Tak się składa, że mam w pracy taki stolik, wiec mogłem podejrzeć jak jest zbudowany. Konstrukcja nie była skomplikowana, wiec spokojnie mogłem go zrobić w domowych warunkach. Była możliwość po prostu kupić egzemplarz w Ikei za 150 zł, lecz z dwóch powodów zrezygnowałem z tego pomysłu. Po pierwsze miałem prawie wszystkie materiały potrzebne do budowy. Po drugie stolik z Ikei był za mały, potrzebowałem czegoś większego.

Przygotowanie

Planów nie robiłem jako tako bo nie było takiej potrzeby, konstrukcja nie była skomplikowana, tylko wymiary spisałem sobie na kartce. Potrzebowałem:

  1. płyty OSB [0zł] (kupić: 40zł)
  2. desek [0zł] (kupić: 20zł)
  3. wsporników [20zł]
  4. 3x zawiasy [druk 3d] + 4x zawiasy [10zł] (kupić: 20zł)
  5. okleina [40zł]

Prace

Pociąłem piłą odpowiednio płytę OSB znalezioną w piwnicy, oraz deski pod odpowiednim kątem. Do cięcia pod kątem wykorzystałem skrzynkę uciosową z Castoramy za grosze. Perfekcyjny kąt 45* nie wyszedł ale trudno. Gdy miałem już przygotowane wszystkie materiały to zabrałem się za składanie wszystkiego do kupy. Najpierw poskładałem ramę podpórki (trójkąta), a potem połączyłem za pomocną zawiasów metalowych blat stołu z parapetem, aby sprawdzić czy wszystko pasuje, potem rozmontowałem dla ułatwienia montażu. Teraz trzeba było już pójść na górę i przy montować wszystko do ściany. Odmierzyłem od podłogi odległości mniej więcej 80cm (jak zwykłe biurko), położyłem poziomice na parapecie i wyznaczyłem miejsca na kołki. Teraz trzeba było przyczepić deskę na której trzymać się będzie trójkątna podpora.

Do szczęścia brakowało mi już przy montować zawiasy na których ma się obracać wspornik pod blat. Wpadłem na pomysł wydrukowania takich zawiasów. Znalazłem projekt na internecie. Nie byłem do końca pewien czy utrzyma to obciążenie stołu plus jeszcze ciężar, który będzie na nim. Najpierw wydrukowałem prototyp. Niestety nie sprawdził się, zawiasy połamały się przy probie obciążenia. Następny wydruk był maksymalnej wytrzymałości na jaką stać moja drukarkę oraz postanowiłem użyć trzech par a nie dwóch jak poprzednio. Udało się, wszystko trzyma się solidnie 😀

Podsumowanie:

  1. Stolik wyszedł świetny i dość wytrzymały. Wytrzymał ok 30kg położone na nim, a przecież całość trzyma się na wydrukowanych zawiasach! Jestem z niego bardzo zadowolony 😀
  2. Koszt całego stolika wyniósł mnie 70zł (140zł gdybym miał kupować wszystkie elementy w sklepie).
  3. Dzięki podporą na dole przy ścianie, można opierać się o stolik plecami kiedy jest złożony, co jest bardzo wygodne.
  4. Wydałem dwa razy mniej gotówki niż musiałbym wydać kupując w Ikei, a dodatkowo mam dwukrotnie większy blat!

Źródła i linki: Instrukcja

print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *