Regał na korytarz #projekt

Posted by

Jakiś czas temu w głowie zrodziła mi się koncepcja na ułatwienie sobie życia i zaprojektowanie regału na korytarz. Potrzebowałem czegoś takiego gdyż nie miałem gdzie odkładać np.: brudnych naczyń po obiedzie, rzeczy które potrzebowałem znieść na dół. Ciągle zapominałem je zabrać ze sobą jak schodziłem i kiedy sobie przypominałem już będąc na dole o nich to strasznie mnie to irytowało. Dlatego któregoś wieczoru usiadłem i w ok. 30 min zaprojektowałem na papierze regał jaki by był dla mnie zadowalający. Na designie się nie skupiałem zbyt bardzo, miał być przede wszystkim funkcjonalny.

Przed przystąpieniem do realizacji zaopatrzyłem się w odpowiednie materiały w Castoramie. Poprosiłem o wycięcie na wymiar. Niestety ciecia wykonują tam tylko w kacie prostym, wiec aby uzyskać odpowiedni kąt musiałem poradzić sobie sam. Kilka miesięcy temu kupiłem wyrzynarkę, która miała na celu usprawnić mi prace i zagwarantować proste cięcia. Niestety okazało się odwrotnie. Chyba dwa miesiące męczyłem się aby wykonać tą wyrzynarką proste cięcie, co prawda częstotliwość prób sięgała raz na dwa tygodnie, bo tylko tyle czasu mogłem poświęcić na to, ale niestety każda okazywała się klapa (jak widać na obrazku).

Postanowiłem odłożyć wyrzynarkę do lamusa i zrobić cięcia piła do drewna. Sukces! W 10 minut miałem pocięte już wszystkie elementy, wiec można było się zabrać do składania regału. Samo składanie przebiegło bardzo sprawnie i nie zajęło dużo czasu. Od momentu rozpoczęcia do umiejscowienia stolika na korytarzu upłynęło około 1h. Poniżej zdjęcia ze składania i efektu końcowego. Mebla nie oklejałem żadną okleiną gdyż nie było za bardzo czasu na to ani funduszy. W przyszłości na pewno coś się wymyśli 🙂

Podsumowanie

  1. Projekt od czasu zaplanowania do czasu wykonania trwał około 3 miesięcy (niestety). Lecz sam czas potrzebny na jego wykonanie (w tym połowa zmarnowana na nieudane cięcia i główkowanie jak to naprawić) waha się w granicy 6h. Gdyby nie było problemów to myślę, że zdołał bym wykonać go w 3h.
  2. Od teraz cięcia wykonuje albo w Castoramie, albo piłą ręczną – nigdy wyrzynarką! Dodatkowym ułatwieniem do zachowania prostych cięć było przymocowanie prostej metalowej listwy (kupionej za 6zł w Castoramie).
  3. Koszt całości wynosi ok. 40zł (sklejka, wkręty i kątowniki)

print

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *